W przypadku gdy w jamie ustnej jest zbyt mało zębów, lub pozostałe są zbyt słabe w celu przywrócenia czynności żucia można wykonać protezy zębowe.
Protezy dzieli się ze względu na sposób przenoszenia sił żucia na podłoże protetyczne, zasadniczo wyróżniamy protezy osiadające (aktylowe, akronowe) oraz szkieletowe (również z klamrami w kolorze dziąseł).
W przypadku całkowitych braków zębowych stosuje się protezy całkowite - osiadające. Trzeba zdać sobie sprawę, że wraz z brakiem zębów nieustannie postępuję zanik kości a to właśnie od ilości kości oraz jakości błony śluzowej zależy utrzymanie protezy.
W sytuacji gdy utrzymanie protezy w jamie ustnej na skutek zaniku kości sprawia problem w codziennym życiu, można wykonać np. protezę overdentures na implantach. Takie rozwiązanie gwarantuje nie przemieszczanie się protezy w jamie ustnej dzięki zastosowaniu tzw. lokatorów, zatrzasków, belek.
Innym sposobem polepszenia komfortu użytkowania protez jest wykonanie prac kombinowanych czyli połączenia protezy z koronami / mostami wykorzystując elementy precyzyjne (zatrzaski, zasuwy, korony teleskopowe). Znacząca zaletą tych prac jest brak klamer w protezie czyniąc ją tym samym niewidoczną (protezy bezklamrowe).
Siedem koron ceramicznych na podbudowie metalowej z zatrzaskami i protezą szkieletową.